вівторок, 25 лютого 2014 р.


ШЛЯХ МУЖНОСТІ ТА СЛАВИ
  
23 лютого народ України святкує День захисника Вітчизни. В цей урочистий день ми вшановуємо всіх, хто причетний до цього високого звання, звання єдиного для всіх: від вкритих сивиною і увінчаних нагородами фронтовиків, до молоді, яка лише нещодавно одягла військову форму. І цього зв'язку не порушать навіть найбільші зміни в сучасному світі. Ми були і є свідками радикальних змін, які відбуваються і в нас, і в усьому світі. В інших вимірах живе й наше суспільство. Але не можна забувати, відкидати все те, що цьому передувало. Священною є пам'ять про нашу перемогу і про тих, хто її виборював і платив найдорожчою ціною.

18 лютого 2014 р. у бібліотеці для дорослих з нагоди цієї події було проведено урок історичної пам’яті під назвою «Шлях мужності та слави».

Всі ті, хто носить почесне звання захисника Вітчизни уособлюють всі етапи розвитку нашого славетного війська: ті хто вів смертельний двобій із фашизмом, брав участь у так званих локальних воєнних конфліктах, миротворчій діяльності, несе сьогодні нелегку військову службу.

Користуючись нагодою, хочу привітати Вас з Днем захисника Вітчизни, побажати міцного здоров'я, щастя, творчої наснаги і успіхів в нелегкій праці захисника Батьківщини.

                                        Бібліотекар дорослого абонементу
                                        О. Б. Лотоцька

 

ВЕЛИЧ ПОЕТА – ДО КОЖНОГО СЕРЦЯ

Від того, чи знайдеться місце для Тараса Шевченка в храмі власної душі кожного з нас, залежить, ким ми є і ким ми будемо. Адже для всього світу вже понад півтора століття слово «Україна» нерозривне з ім’ям Тараса Шевченка, бо йому судилося стати глашатаєм мрій і прагнень народу, символом своєї нації та країни.
         З нагоди вшанування пам’яті Великого Кобзаря – Тараса Шевченка 16 лютого 2014 р. бібліотекар Поплавецької бібліотеки-філії О. В. Хоптій організували літературно-мистецькі Шевченківські читання «Велич поета – до кожного серця».
         Нині ми вклоняємося національному поетові, причащаємося його могутнім духом, його пророчою поезією і натхненною піснею. Ми розбуджуємо в собі непобориму правду й велику мудрість Кобзаря

ВІДЛУННЯ АФГАНСЬКИХ ГІР

15 лютого 1989 року для багатьох став днем, коли скінчився рахунок втратам наших солдатів. Важкий, сумний підсумок. Багато матерів і батьків не дочекалися своїх синів.

Афганська війна… Вона несе смерть, калічить долі, одягає в жалість материнські серця. У війни холодні очі… У війни свій рахунок, своя безжалісна арифметика…

Щоб віддати данину пам'яті всім, хто причетний до героїчної й трагічної афганської війни 14 лютого 2014 р. в приміщенні будинку культури с. Поплави відбувся вечір пам’яті під назвою «Відлуння Афганських гір». Організували та провели даний захід: бібліотекар сільської бібліотеки О. В. Хоптій, директор будинку культури Г. І. Заворотна, художній керівник В. Є. Бориславський, директор школи Г. Я. Сулятицька, художній керівник В. П. Бейба, вчитель молодших класів О. П. Ферко.

Вечір пам’яті розпочав  Отець Василь з молитви за тими хто невинно загинув на чужій війні.

Зворушливо прозвучали слова воїна-афганця В. С. Манявського, який був учасником всіх тих страшних і трагічних подій. Для всіх присутніх пані Ольга Хоптій презентувала власні вірші присвячені воїнам, які виконували свій інтернаціональний обов’язок в Афганістані.
 
Дорогі наші співвітчизники від щирого серця бажаємо Вам здоров'я, щастя, миру, душевного спокою, злагоди, добробуту у великому домі, що зветься - Україна.

ЧАС І ДОСІ НЕ ЗАГОЇВ – ЦЕЙ ОДВІЧНИЙ БІЛЬ АФГАНІСТАНУ
Минають дні, ідуть роки
Життя листки перегортає.
А біль Афгану – навіки,
В душі чомусь не замовкає.

З давніх давен український народ підтримує священну традицію вкарбовувати у свідомості прийдешніх поколінь пам'ять про бойові подвиги кращих синів і дочок .
12 лютого 2014 року у районній бібліотеці для дорослих було проведено бесіду: «Час і досі не загоїв – цей одвічний біль Афганістану». Захід  присвячено 25-річчю завершення війни в Афганістані.
Минуле назавжди залишається з нами. Тому жодна війна не може бути забутою, навіть та, яку засудило суспільство. Рядові солдати воєн не починають – вони гинуть на цих війнах, виконуючи військовий обов’язок.
Афганська війна залишила багато проблем, зокрема проблему інвалідів, військовополонених, пошуку зниклих безвісті. Немає чим виправдати наші втрати в Афганістані. Нам ніколи не повернути девятнадцяти - двадцятирічних солдатів, які завжди залишаються молодшими за своїх однолітків . Але пам'ять людська неповинна бути втрачена, вона має бриніти мов струна.
                                                              бібліотекар дорослого абонементу 
                                                              О. Б. Лотоцька

КОБЗАР У НАШОМУ ДОМІ
До 200-річчя з дня народження Т. Шевченка бібліограф Підгаєцької ЦБС Г. Г. Гонсьор зібрала та підготувала інформацію про колекцію книг «Кобзар», які знаходяться у фондах Підгаєцької ЦБС.
Колекція складається із 17 видів видань – від найдавнішого до сьогодення. Особливу увагу заслуговує «Кобзар», який знаходиться у фонді  Завалівської  бібліотеки-філії , адже він є фототипічним перевиданням поза цензурного примірника 1840 року  видання.
Хочеться відзначити  найсучасніший «Кобзар», який у Підгаєцькій  ЦБС налічує 12 примірників.      У виданні вміщено поетичний доробок геніального Українського письменника (1814-1861), що супроводжується ілюстраціями видатної художниці Софії Караффи- Корбут (1924-1996), створеними  всередині 1960 –х років.
Для користувачів нашої бібліотеки 11 лютого 2014 року  Галина Григорівна провела бібліографічний огляд цих видань під назвою «Кобзар у нашому домі».
Присутні мали змогу ознайомитися з зразками різними за розмірами, художнім оформленням та дизайном примірників "Кобзарів" Т.Г.Шевченка.
Окрему подяку працівники бібліотеки висловлюють колишній жительці м. Підгаєць Р. О. Пшенишняк, яка з превеликим задоволенням зі своєї приватної бібліотечки подарувала нам 4 оригінальні екземпляри книг «Кобзар».
Читаймо уважно Шевченків  «Кобзар» і завжди матимемо путівник, який не дасть розминутися з істиною, з праведним Богом і нашою заступницею – Богоматір’ю.

 

 

 

вівторок, 11 лютого 2014 р.


НЕЗАБУТНІЙ ШЕВЧЕНКО
 
В Підгаєцькій районній бібліотеці для дорослих  6 лютого 2014 р. було проведено інформаційну хвилинку-цікавинку під назвою «Незабутній Шевченко» присвячений 200 річчю з дня народження Великого Кобзаря та влаштовано книжкову виставку «Світоч українського народу». Захід організувала та провела бібліотекар читального залу Т. І. Нагловач.
До і після Тараса Шевченка були видатні українські поети і письменники. Багато з них заслужено отримали визнання в Україні і за її межами, проте саме Шевченко – завдяки слову став національним поетом, Пророком українського народу.
Шевченкова поезія давно стала найважливішим і нетлінним складником духовного єства українського народу. Шевченко – це не тільки те, що вивчають, а й те чим живуть. У чому черпають сили і надії. У глибини майбутнього слав Шевченко свої непохитні заповіти синам рідної землі, і серед цих заповітів перший і останній:
Свою Україну любіть,
Любіть її... Во время люте,
В остатню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.

Хай же й сьогодні, і в наступні роки розбудови української держави обпікає промерзлі наші душі огнем словесним Шевченко, хай воскресає він, Пророк народу нашого, повсякчасно у наших благородних помислах і державних ділах.

                                                                                     Т. І. Нагловач

ШЕВЧЕНКУ   ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ…

Імя  Тараса Шевченка є уособленням непереборної волі, сили духу, пророчого таланту. Поетичний  спадок Шевченка – це чисте джерело, що живить цілі покоління, поетові ідеали це – Україна! Мати! Воля! Правда! Істина! Любов!.
Духовну впевненість поетичного і прозового слова Великого Кобзаря в наш час - у 20 ст.  в Україні  народ  має можливість все більше і більше вивчати і пропагувати.
З цієї нагоди в Підгаєцькій бібліотеці для дітей 31.01.2014р. пройшли літературні читання Шевченкових  творів під назвою «Читаємо Кобзаря». У заході взяли участь учні 7-8 кл. та  учні школи -гімназії, які читаючи твори поета переконувались у правоті Шевченкових  ідеалів і слів. Користувачі зрозуміли, що слова поета безсмертні, як саме життя, тому  і  стали  нашою долею і заповітом!

                                                                           С. О.  Дюг.    

понеділок, 10 лютого 2014 р.


ЧЕРВОНА КАЛИНА НА БІЛОМУ СНІГУ 

І слава їх встає не вмерши,
Ятрить крізь відстані і час.
Було їх триста. Триста перший –
І ти,
І я
І кожен з нас.

29 січня 1918 року назва невеликої станції , що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач – Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є національним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність.
Лише 300 українських юнаків – добровольців виступили на захист Української Народної Республіки і прийняли на засніженому чернігівському полі нерівний бій із майже п’ятитисячною армією більшовиків.
Саме тому, 29 січня в Підгаєцькій районній бібліотеці для дорослих влаштована виставка літератури та бібліографом Г. Г. Гонсьор  було проведено огляд літератури на тему: «Червона калина на білому снігу».
Мета даного заходу - вшанувати героїчний подвиг захисників незалежності нашої України; виховувати почуття патріотизму, відданості своїй Батьківщині, любові до рідного краю, повагу до історичних пам’яток і шанобливе ставлення до героїчного минулого нашої держави.
Страшно вмирати, але ще страшніше загинути марно. Минуть роки, десятиліття, але пам’ять про юнаків-героїв не загине вовік. Вона світитиме не тільки українцям, усім обраним Богом людьми, які покладають своє життя во ім’я брата свого.
Схилімо свої голови перед світлою пам’яттю тих молодих лицарів, які далекого січневого ранку заступили собою шлях ворогам на Київ во ім'я воскреслої сьогодні України.

                                                                                              Г. Г. Гонсьор

УКЛІН ТОБІ ТАРАСЕ

Протягом 2014 року український народ відзначатиме 200 років від Дня народження Т.Г. Шевченка. Ім’я, святе для кожного українця. Ця людина залишила нам свої неоціненні духовні надбання – твори і світлу пам'ять про себе. Він пробуджував любов до своєї Батьківщини, кликав сильних на подвиги, вселяв у слабких надію і віру.

З цієї нагоди 24 січня 2014 р. в Підгаєцькій районній бібліотеці для дорослих було влаштовано книжкову виставку «Уклін тобі Тарасе», з якою членів книжкового клубу «Кругозір» ознайомила бібліотекар юнацького абонементу Н. І. Омелько.

Хай же й сьогодні, і в наступні роки розбудови української держави обпікає промерзлі наші душі огнем словесним Шевченко, хай воскресає він, пророк народу нашого, повсякчасно у наших благородних помислах і державних ділах. Бо ж ради усіх нас, і мертвих, і живих, і ненароджених земляків його і в Україні і не в Україні, він благав у Господа.

                                                                             Н. І. Омелько

 

СОБОРНА НАША УКРАЇНА 

Задзвонили срібні дзвони в Україні,
Аж по світі по широкім стало чути:
«Зустрічайте Воскресіння день! Віднині
Навік-віки Україні вільній бути!».
Зашумів відвічний Київ прапорами,
Розлилась народу повідь по Подолі,
На майдані, на Софійськім, з корогвами
Зустрічала Україна свято волі.
Україно, нездоланна вища Мати
Володимира, Богдана і Тараса.
Бог тобі призначив жити, не вмирати,
Бути світові як захист і окраса.

Закласти міцний фундамент у патріотичне виховання молоді та дітей 21 січня 2014 р. у Підгаєцькій районній бібліотеці для дорослих  було проведено  інформаційну годину під назвою: «Соборна наша Україна». Бібліотекар дорослого абонементу Лотоцька О. Б. провела змістовний захід ,на якому були присутні: завідувач сектору з питань  внутрішньої політики, зв’язків масової інформації  та громад cкістю РДА  - Патра І.В.; заступник голови, керівник державного апарату  РДА - Рудий  М.В.
Урочисто пролунав гімн України. Цікаві історичні відомості про тяжку і тривалу боротьбу нашого народу за національне визволення, утвердження власної державності, про об’єднання розрізнених частин України, про злуку УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року чергувалися з красивими віршами та піснями про Україну – рідний край.
Ідея Соборності завжди жила у серцях українців, навіть, коли доводилося членам уряду УНР працювати в еміграції і, як наслідок – Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. З 1999 року, згідно наказу Президента України Л.Д. Кучми країна святкує День Соборності, а з 2011 року за наказом Президента України
В. Ф. Януковича – це свято Соборності і Свободи.
Завдяки програмі «Бібліоміст», присутні  захоплено переглянули  документальні кадри,  копії історичних  документів  та мали змогу прослухати величну пісню «Реве та стогне Дніпр широкий». Надзвичайно зацікавила присутніх книжкова виставка: «Соборна наша Україна».
Як апофеоз зустрічі прозвучали слова державного секретаря ЗУНР Лонгина Цегельського, який у ті далекі роки говорив про день 22 січня: «Це така дата, що її виучувати будуть напам’ять українські діти грядущих поколінь побіч таких дат, як дата Хрещення Русі, битва над Калкою, битва під Полтавою або зруйнування Січі». Його слова стали справді пророчими.
Прикметно, що день Соборності припадає на період великої радості від Різдва Христового, радості людини, що благоговіє перед таїною Спасіння, переживає чудо великого оновлення. Утвердження єдності народу у соборній державі, чуття великої родини як у далекому 1919, так і сьогодні завжди було і є чудом оновлення.

 

                                                                          О. Б. Лотоцька

ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ

У дні перемоги і в дні поразок ,
В щасливі і в дні сумні
Іду з дитинства до Тараса
Несу думки свої земні.

До постатей, які назавжди залишив історію людства, яких пам’ятають і шанують народи, належить великий Український митець Т.Г.Шевченко. Великий Кобзар – це слава і гордість Української землі. Він всі свої сили та життя віддав служінню своєму народу. Його поезія от уже понад сто років викликає в людях почуття гордості і захоплення красою ,своєю силою і народною мудрістю.

15 січня в районній бібліотеці для дорослих зібралися щирі шанувальники Шевченківського слова , щоб прослухати бесіду: «Пам’яті Шевченка присвячується…» присутні не просто вшанували пам'ять геніального поета, а й відчули його не вмируще слово серцем. В приміщенні лунала цікава музика. Із уст читачів звучала лірична поезія Шевченка. До уваги учасників була представлена книжково-ілюстрована виставка: «Шевченкове слово в віках не старіє». Бібліотекар дорослого абонементу  О. Б. Лотоцька наголосила на тому, що Кобзар Т.Г.Шевченка став синонімом сумління свого часу, бо сам автор зібрав сюди кожну сльозинку, найменший стогін болю кріпака. Кожна людина рано чи пізно задумується над тим, чого варте її життя. Роздуми на цю тему знаходимо в творах Шевченка. Спливають роки , а Тарас Шевченко залишається в пам’яті нащадків бо, є і буде Україна і народ український , який пам’ятає його заповітні слова.

І мене в сімї великій
У сімї вольній , нові
Не забудьте помянути
Незлим тихим словом .

 

 

О. Б. Лотоцька

ПАМ’ЯТІ ШЕВЧЕНКА ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

Кожен народ має своїх геніїв і пророків. З поміж них, аж до Небес, здіймається велична постать Тараса Григоровича Шевченка, який за словами Івана Франка «став велетнем у царстві духа» .

8 січня 2014 р. у Підгаєцькій районні бібліотеці була організована виставка – портрет «Пам’яті Шевченка присвячується», приурочена до 200- річчя від дня народження великого українського поета.

Захід був проведений бібліотекарем читального залу Т. І. Нагловач, яка наголосила, що у наш час слово Шевченка дуже актуальне . В наш час необхідна його внутрішня сила, правдивість, ідеали добра, рівності, його велике прагнення свободи  до свого народу, мрії про майбутнє.


                                                                                                Т. І. Нагловач