четвер, 25 лютого 2021 р.

 2 лютого 2021 року виповнюється 175 років з дня народження знаменитого фізика і електротехніка, винахідника “X”-променiв, перекладача Біблії та Псалтиря, відомого громадсько-політичного діяча, вченого і патріота України – Івана Пулюя.

Він мав п’ятнадцять дочок і синів,
По світу не пустив нікого у свитині,
Отак би й нині незалежній Україні
Бог дав таких новітніх Пулюїв!
🟡З богословів - у фізики. Іван Пулюй народився в дуже побожній українській сім'ї і з дитинства був вкрай релігійний. Більше того, він збирався стати греко-католицьким священиком. Після закінчення школи майбутній натураліст поступив на теологічний факультет Віденського університету. Однак, закінчивши його, Пулюй не захотів ставати священиком, чим дуже засмутив своїх батьків, які з тих пір відмовилися підтримувати сина фінансово.
🟡Діяльність за кордоном. Будучи студентом Віденського університету, він розробляє українською мовою підручник геометрії, а після відомого Емського указу 1876 року публікує за кордоном статті на захист української мови. У 1867 році Іван Пулюй організував у Відні культурно-пропагандистське товариство «Січ», студентське земляцтво «Українська громада» та ін.
🟡Чудо-промені видатного українця. У 1881 році вчений сконструював "лампу Пулюя", що стала прообразом майбутнього рентгенівського апарату, який робив знімки будь-якої частини людського організму. Винахід завоював срібну медаль на виставці в Парижі, але першу наукову статтю про винахід Пулюй опублікував через 2 місяці після В. Рентгена Вся німецька преса переконала світ, що "першовідкривачем чудо-винаходу став великий німецький фізик Вільгельм Рентген", а Х-промені моментально отримали назву "рентгенівських".
🟡Перекладач. Іван Пулюй був дійсним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Разом з П. Кулішем та І. Нечуй-Левицьким він зробив перший переклад українською мовою Нового та Старого Завіту,виданих у 1903 році.
🟡 Громадський діяч.Ще з 1900-х років, коли йшла боротьба між поляками та українцями на освітній ниві, вчений підтримав студентський рух, спрямований на те, щоб навчання вели українською мовою. Коли ліквідували кафедри з українською мовою, звільнили багатьох студентів з університетів, Іван Пулюй разом з Іваном Горбачевським створив спеціальний фонд, який допоміг багатьом українським студентам влаштуватися в європейські університети"
🟡 Сім'‎я.У 1884 році одружився на своїй студентці Катерині Стозітській. Довге волосся своєї коханої він перетворив на нитку розжарювання у лампах, які до речі сам і видував.У шлюбі народилось шестеро дітей – три доньки: Наталка, Ольга, Марія та три сини: Олександр, Юрій та Павло. Оскільки родина жила за кордоном, то кожного літа Іван Павлович наймав вчителів української мови для своїх дітей, щоб ті вчили його рідну мову
🟡Міністр освіти.У 1916 році наш співвітчизник взагалі міг стати Міністром освіти Австрії. Але через проблеми зі здоров'ям Пулюй відмовився від престижного портфеля. Зате створив товариство в Празі, яке допомагало українським емігрантам і окремо заснував фонд допомоги талановитим студентам.
🟡Людина-унікум. Іван Пулюй збудував першу в Австро-Угорської імперії
електростанцію, удосконалив телефон і налагодив промислове виробництво ламп. Вчений жив до останніх своїх днів у Празі, де за його схемою проклали першу трамвайну лінію, але він завжди почувався українцем. «Немає більшого гонору для чоловіка, як берегти свою національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому кращу долю»...

Підготувала: Н. І. Омелько

Немає коментарів:

Дописати коментар