вівторок, 3 вересня 2019 р.


Незалежна моя, Україно!
                                                                                                                        Ми здолаємо всіх                                                                                                                                            ворогів.
                                                                                                                         Буде жити квітуча                                                                                                                                      країна
                                                                                                                 Без загарбників та                                                                                
                                         катів                 


                    День Незалежності Україно – важливе свято  для кожного українця.  Воно дає нам право бути господарями на своїй землі.
           Разом з  усією державою ми відсвяткували 28 - му річницю нашої Незалежності , свято розпочалося  у селі Бронгалівка з панахиди біля символічної могили, хвилиною мовчання вшанували пам'ять героїв АТО,   та всіх, які загинули за Україну.  Грамотами та грошовою допомогою нагородили наших односельчан , які воювали за межами нашої держави, в Афганістані, учасника АТО, а також дітей, батьки яких пропали безвісті у роки другої світової війни.
         
Учні школи, церковний хор у своїх піснях та віршах прославляли нашу неньку   Україну .

                                                               









      
      
                                                    Бібліотекар с. Бронгалівка Жувкевич Г.

четвер, 27 червня 2019 р.


       Я маю право жити на Землі 
                                       Творити,дихати,учитись.
                                                              Примножувати багатства всі її,
                                                                                       Своєю Україною гордитись.


                           

28 червня наша країна відзначає День Конституції. Саме 23 років тому в Україні було прийнято Основний Закон держави. Цей акт закріпив незалежність українського народу, зробив його справжнім володарем суверенітету.
Бібліотекар читального залу Підгаєцької районної бібліотеки для дорослих спільно з працівниками Підгаєцького ДРАЦС ГТУЮ Л.Г. Гатала та І.І.Пришляк підготували  і провели патріотичний айстопер «Конституція – основа моєї держави», на якому ознайомили користувачів  з історичними передумовами прийняття Основного Закону України, прослідкувати шлях пройдений нашою державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України. 

    Бібліотекар читального залу    Тетьяна Нагловач

Цими днями ми відзначаємо одну із найбільш значимих і, водночас, одну із маловідомих для широкого загалу сторінок історії боротьби українців за власну незалежну державу. Чортківська Офензива 1919 року - саме така мить в історії визвольних змагань нашого народу.
Чортківська Офензива Української Галицької Армії (УГА) здійснена в період з 7 по 28 червня 1919 року була однією з найуспішніших наступальних операцій, що їх Галицька армія здійснила під час Українсько-польської війни в Галичині 1918-19 років. Лише втручання міжнародних чинників та брак матеріально - технічного забезпечення врятували супротивника від воєнної поразки, та відкинули здобуття Української Самостійної Соборної Держави майже на століття.
Ведена слабими силами, Чортківська Офензива не могла досягти стратегічних успіхів. Проте перемоги УГА над численнішим і краще озброєним супротивником в котрий раз надали доказ справжньої військової звитяги, любові до Батьківщини та жертовності української народу у його прагненні бути єдиним господарем на власній землі.
Детальніше про Чортківську Офензиву можна дізнатися з інформаційних матеріалів книжкової виставки під назвою «Незламний дух волі», яка була представлена працівниками Підгаєцької бібліотеки для дорослих.
Під час українського наступу 14 червня 1919 року (Чортківська Офензива у Підгайцях загинув і похований на місцевому цвинтарі капелан УГА Василь Опарівський - батько дружини Степана Бандери Ярослави ).

понеділок, 20 травня 2019 р.



  19 травня у Галицькому сільському клубі відбувся концерт до Дня матері «Матінко голубонько, благословенна тричі будь». Бібліотекарем села Галич організовано виставку творчих робіт « А мати вишивала рушники…».
 

пʼятниця, 17 травня 2019 р.


Працівники Підгаєцької  ЦБС взяла участь у районному фестивалі «Цвіт вишиванки». На  фестивалі влаштовано виставки вишивок, старовинних  костюмів, сорочок, рушників, картин, образів, намиста, красу створено руками народних майстринь.  



 


понеділок, 11 березня 2019 р.


Сьогодні 11 березня в Підгаєцькій районній бібліотеці для дітей устами молоді звучав Шевченко на конкурсі читців "Юнь шанує Кобзаря" . Дійсно талановиті юнаки та дівчата продемонстрували майстерність художнього читання і передали глибокі відчуття і своє розуміння Шевченкового слова.

середа, 6 березня 2019 р.


Флешмоб присвячено  до 205 річчя з дня народження Т. Г. Шевченка у Підгаєцькій бібліотечній системі.

четвер, 21 лютого 2019 р.


                       Міжнародний  день рідної мови


                                                               
 Українська прабатьківська мово,
До зірок через терни ідеш.
Рідна мово моя пелюсткова,
Ти у серці народу живеш!           
               
 
    

21 лютого відзначаємо 
Міжнародний день рідної мови. Саме з її допомогою люди здатні висловлювати свої думки, переживання, емоції, перетворюючи їх в пісні, вірші або прозу.
          


 Багата і милозвучна  наша рідна українська мова. Вона – найпрекрасніше диво, скарбниця, в якій зберігається історія нашого народу, його душа, культура. Рідне слово…Скільки в тобі чарівних звуків, животворного трепету і вогню. Скільки в тобі доброти і лагідності, мудрості земної, закладеної ще славними вільнолюбними предками .                                                         


 Сьогодні в Підгаєцькій районній бібліотеці для дорослих відбулася  година поезії «Мови нашої слово - наче музика жива». Користувачі бібліотеки читали твори українських поетів: Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка,  поринули у чудовий світ рідної мови, відчули її мелодійність та красу. 


Мова – це великий дар. І в кожного народу вона своя. Мова — це доля народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її. Тому що наш народ створював мову віками, багато боровся і бореться за її існування і процвітання. І ми, як свідомі громадяни нашої країни, повинні не тільки зберегти набуте, а й примножувати її багатства для прийдешніх поколінь.


                                                       Бібліотекар Наталя  Омелько



вівторок, 12 лютого 2019 р.


                           Чужиною забрані долі

Афганістан...
і мчались на танках,
Або "БеТееРом, вперед на ті гори
Де ворог засів, що бив по колонах.
Афганістан...
Згадаймо бої. Згадаймо загиблих.
Шануймо батьків наших рідних. Пониклих
В журбі за синочком, що смерть там знайшов...
Геройськи загинув! У вічність пішов!..

 15 лютого в нашій країні відзначають скорботний день пам’яті воїнів афганців. Всі ті, хто воювали на афганській землі і повернулися з  Афганістану, і ті, хто назавжди залишилися там, і ті, хто вірили в перемогу – довго чекали цього дня – 15 лютого 1989 року.
 Десять років йшла неоголошена війна. У тому поході обірвалися тисячі життів молодих воїнів. Часто це були хлопчаки, яких іноді тягнуло на дитячі забави, але конституційний обов’язок зробив їх солдатами. А солдати не обговорюють накази. Вони їх виконують. Там, в ущелинах і на перевалах гористого Афганістану, воїни-інтернаціоналісти довели: вони гідні продовжувачі слави ветеранів Великої Вітчизняної війни, вони – умілі їх учні. Вірність бойовій дружбі, готовність пожертвувати собою заради товариша, безстрашність у бою, винахідливість у скрутній ситуації – це риси воїнської майстерності і доблесті були постійними супутниками цих, по суті, хлопчаків, одягнених у військову форму.

Підгаєцька районна бібліотека  підготувала до цієї дати історичну годину під назвою «Чужиною забрані долі». До уваги користувачів бібліотеки були представлені книги про війну,статті з місцевих газет. Також на заході був присутній  колишній  воїн – інтернаціоналіст Кінаш Василь Іванович.

Війни! Скільки їх було в історії людства. І завжди – це страждання, сльози, втрата самого дорогоцінного в житті, біль… Таким болем для багатьох наших земляків став  Афганістан. Залишається він болем і в наш час.
                                                               
                                                 
                          Бібліотекар  дорослого абонементу
                                                                     Лотоцька О.Б.
                                                                                                    

понеділок, 4 лютого 2019 р.


        В Підгаєцькій бібліотеці для дорослих відбулося  читацьке чаювання під назвою: «Книжковий  хмарочос». 







З учнями 9-11 класів та вчителем української мови та літератури Легкою Г. Я. Підгаєцької опорної ЗОШ 1-3 ступенів. 

За горнятком запашного чаю 
та філіжанкою кави 
бібліограф Гонсьор Г.Г.   ознайомила присутніх з новинками літератури, які надійшли в бібліотеку з видавництва «Книжкова хата ».

середа, 30 січня 2019 р.


ДОРОГОЮ ЧЕСТІ І ПРАВДИ

  Українська Гельсінська Спілка – утворилася 7 липня 1988-го у Львові. Формально, вона була правозахисною організацією, проте за своїм справжнім завданням відповідала політичній організації, яка боролася за реформування тоталітарного режиму та проголошення незалежності України. 
                                                 
   29 січня в Підгаєцькій районній бібліотеці для дорослих  відбулася книжкова виставка  «Дорогою честі і правди», приурочена  30 річниці  створення тернопільської філії УГС.
  Створення Гельсінської Спілки стало переломним моментом в здобутті Україною незалежності . Це була перша група правозахисників, яка почала на практиці відстоювати порушення людської гідності за радянської системою.
Українська Гельсінська Спілка мала політичний характер і ставила перед собою мету та виразно політичні цілі. Таким чином, з початком створення та діяльності УГС розпочався шлях боротьби українців за свої громадянські права та шлях національного визволення українців політичними кроками.
  Саме Гельсінська Спіла стала активним учасником демократичних перетворень національно-визвольних процесів в Україні на рубежі 90-х років ХХ століття.

Бібліотекар
Наталія Омелько


вівторок, 29 січня 2019 р.


  « Крути: честь і трагедія України»


                                                      І  слава їх встає не вмерши,
                                                                    Ятрить крізь відстані і час.
                                                              Було їх триста. Триста   перший – 
                                                          І ти, 
                                                                    І я,
                                                                                             І кожен з нас.
 


 Бій під Крутами – це героїчно- трагічна сторінка нашої історії,загинув цілий студентський  курінь, триста юнаків – цвіт  української нації. Тим, хто віддав своє життя за свободу і незалежність нашої держави  було присвячено  історичний вернісаж «Крути: честь і трагедія України».

 25 січня у читальному залі Підгаєцької  районної  бібліотеки для дорослих відбувся захід, на якому були присутні начальник відділу культури і туризму О. О. Гайва, заступник голови   Підгаєцької районної державної адміністрації Н. Я. Жидовський. Захід розпочав  о. Мидляк спільною молитвою.

Про  події, які передували Крутянській битві, політику тогочасного уряду  розповів член Української асоціації письменників Богдан Іванович Манюк,  провівши аналогію з  сьогоденням.


Ця подія залишила свій відбиток не лише в історії і в пам’яті народу, а також в літературі. «Крути наша пам'ять, наш біль» – під такою назвою експонувалась літературно-художня виставка, на якій  представлені книги та періодичні видання бібліотеки.


Сучасне молоде покоління має пам’ятати   імена  героїв та  шанувати українську історію. Герої Крут захищали незалежність молодої Української держави.  їх справу продовжують наші сучасники – воїни Збройних Сил України, Національної гвардії та добровольчих загонів. Вони своїм патріотизмом, мужністю і героїзмом  утверджують славетну  історичну військову  традицію наших прадідів.                                                                                                                                                                                          Бібліотекар читального залу
                                                                          Нагловач Т.І



Народився він 7 січня 1889 р. в м. Підгайцях на Тернопільщині в сім’ї нотаря. Закінчив Бережанську гімназію та Львівський університет, у якому здобув учений ступінь доктора філософії (1914). Продовжував освіту в Парижі та Лондоні, де познайомився з багатьма діячами європейської культури. 

Повернувшись на початку 20-х років до Львова, був професором таємного Українського університету аж до його закриття польською окупаційною владою у 1925 р. Разом з тим М. Рудницький займався журналістикою: працював у газеті “Діло”, журналі “Світ”, деякий час редагував журнал “Назустріч”. У 1922 р. вийшла його збірка поезій у прозі “Очі та уста”, в 1929 р. – книжка оповідань і есе “Нагоди та пригоди”, потім видав книги літературознавчих досліджень “Між ідеєю і формою” (1932) та “Від Мирного до Хвильового” (1936), “Творчі будні Івана Франка” (1956).

      У 1937 р. М. Рудницький, обраний професором української літератури Львівського університету, але уряд не затвердив цього обрання. Професором Львівського університету він став після 1939 р.: викладав англійську та українську літератури. У повоєнні роки М. Рудницький брав активну участь у літературно-мистецькому житті Львова. 

Вийшли книги його спогадів та літературних портретів: “Письменники зблизька” (три томи, 1958 – 1964), “Змарнований сюжет” (1961), “В наймах у Мельпомени” (1963), “Ненаписані новели” (1966), “Непередбачені зустрічі” (1969) та ін. До кінця життя письменник активно виступав у пресі зі статтями та рецензіями на літературні й театральні теми. Перекладав з польської та французької мов українською.

      З нагоди цієї дати бібліограф Підгаєцької ЦБС Гонсьор Г .Г., провела  з учнями 8 класу в приміщенні ПЗОШ 1-3 ст. бібліографічну довідку під назвою «Бути на землі людиною».





     З приходом Нового року приходять і  Різдвяні свята. Для багатьох з нас різдвяні свята створюють неповторне відчуття повернення в дитинство. Саме у ці новорічно-різдвяні дні відчувається атмосфера радості, казки та дива.

         З традиційним щедруванням  бібліотекар села Бронгалівка  Жувкевич Галина  разом з дітьми завітали  до мешканців сіл Бронгалівки та Ваги,  вітали господарів зі святами, щедрували та зичили здоров'я і достатку, миру і злагоди, добробуту та процвітання у новому році.

    Вони  завзято мандрували від хати до хати, не втрачаючи запалу та енергії, переконуючи усіх, що дух різдвяної щедрівки живе і до сьогодні, передаючись з покоління в покоління.
  


вівторок, 22 січня 2019 р.


Сто років Соборності України

        В історії становлення незалежності  України особливе місце займає день 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу. 

      
Саме цей день з′єднання 

Західноукраїнської Народної 
Республіки з Українською Народною Республікою прийнято відзначати як свято – День соборності України. З нагоди цієї важливої історичної  дати в Підгаєцькій районній бібліотеці  для дорослих відбувся урок державності «Соборність України соборність  наших душ».
        Учасники книжкового клубу Кругозір» із цікавістю слухали історію
 виникнення свята, жваво розмірковували про поняття соборності, познайомилися з книжковою виставкою  на якій представлена література, що висвітлює тернистий шлях України до соборності. 
       Україна... Її майбутнє в руках молоді. Від нас залежить, якою буде наша держава! А держава, як і родина, має бути дружною, сильною, здоровою та щасливою.    


















Бібліотекар Наталя Омелько