пʼятниця, 22 листопада 2013 р.


ГОЛОДОМОР… ВОГОНЬ ВІЧНОГО СПОМИНУ

Горять свічки на кожному вікні,
Горять вони, мабуть, у всьому світі.
Дивлюсь на них, і бачиться мені:
В них очі тих мільйонів, що убиті.
Це очі тих, хто вижити не зміг,
Хто пухнув, падав і уже не зводивсь,
Хто з листя їв напівсирий пиріг,
І кликав смерть собі, як нагороду…

         Тільки пам’ять може зупинити на мить швидкоплинну ріку часу, воскресивши події минулого. Пам’ять серця… Вона, як вогонь згасаючої свічки, висвітлює в душах найпотаємніше, повертає з темені забуття бачене і пережите. Пам’ять серця єднає покоління, застерігає від забуття.
         А пішли кращі з кращих. Несли в могили найкоштовніше, що має нація – гени розуму, людяності, відваги – усіх мислимих людських чеснот і талантів. Обірвався вічний живий ланцюг поколінь. Українському народові було завдано страшного удару.
         Гарячим, пекучим попелом лежать ці мільйони під ногами українського народу.
         З нагоди вшанування памяті жертв Голодомору 1932-1933 рр. 22 листопада 2013 р. в бібліотеці для дорослих було проведено годину скорботи під назвою: «Голодомор… Вогонь вічного спомину». Організатором даного заходу була бібліотекар дорослого абонементу О. Б. Лотоцька. Гарячим болем обпекли спогади про ті страшні події серця кожного з присутніх.
         Сьогодні, коли від початку Голодомору минає 80 років, маємо зрозуміти, що головною, перехідною цінністю для нас є власна держава. Бо лише здобуття Україною незалежності та демократичний шлях, який ми обрали, є надійною гарантією того, що це ніколи не повториться
         Тоді нас міг врятувати хліб. Тепер нас врятує пам'ять. Хай же ніколи не згасне свіча нашої памяті.  

                                                                                          О. Б. Лотоцька

МОВО РІДНА! МОВО НЕВМИРУЩА!

Мово рідна! Мово невмируща!
Нездоланна в просторі віків!
Ти потрібна нам, як хліб насушний,
Як дарунок вічний молодий.

                Наша українська мова – мелодійна, ніжна, солов’їна. Не вистарчить слів, щоб описати її красоту. Сьогодні нею розмовляють близько 45 млн. людей.
         17 листопада 2013 р. в приміщенні Шумлянецької бібліотеки-філії відбулося свято рідної мови під назвою: «Мово рідна! Мово невмируща!». Організатором даного заходу була зав. бібліотекою Л. Я. Костецька.
         Учасниками свята були учні 2-11 кл. Шумлянецької ЗОШ I-III ст. Присутні односельчани були вражені гарною постановкою свята, в якому відчувалась любов до рідної мови.
         Тож давайте оберігати, плекати та звеличувати українську мову. Адже як сказав великий український вчений, мовознавець Іван Огієнко: «Мова – душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб». Любіть, поважайте та вдосконалюйте нашу мову, адже мова, як і Україна – у нашому серці і починається вона з кожного з нас.

                                                                                         Л. Я. Костецька

БЕЗ МОВИ НЕМАЄ НАРОДУ,
ЯК СОНЦЯ БЕЗ СЯЙВА Й ТЕПЛА 
… Українське слово. Ти частка тих, що вже давно померли, їх кров живуща, їх жага нетлінна, безсмертне і величне як Говерла, багате і дзвінке як Україна.
Закоханим – ти лагідна, як мати, а недругам – як постріл із гармати. Беру тебе, як скарб в пісенній вроді з джерел, що не міліють у народі.
                                                                                            Д. Луценко.
9 листопада 2013 р. в приміщенні Угринівської бібліотеки-філії відбувся дитячий ранок під назвою: «Без мови немає народу, як сонця без сяйва й тепла». Організатором даного заходу був зав. бібліотекою А. О. Сукманюк. Учасниками свята були дошкільнята та учні 6-9 кл. Угринівської ЗОШ I-II ст.
Бажано, щоб не тільки на словах визнавати право української мови на широке вживання у суспільному житті, а й кожному з нас повсюдно спілкуватися нею, аби українська мова жила повнокровним життям.
                                                                            А. О. Сукманюк

Я ВСІМ НА СВІТІ ПОДІЛЮСЯ З ВАМИ,
ТА СЛОВА РІДНОГО НІКОЛИ НЕ ВІДДАМ
Мова –  то  цілюще джерело і  хто не припаде до нього  вустами той  сам всихає від спраги.
Мово рідна, слово рідне
Хто вас забуває
Той у грудях не серденько ,
Важкий камінь має.

Мова – це найбільший скарб будь-якого народу. Мова – це серце нації і  канва на якій людина вишиває узори свого буття.
Щоб  показати багатство мови  її мелодійність та красу в Носівській сільській бібліотеці 8 листопада 2013 р. відбулося свято рідної мови під назвою: «Я всім на світі поділюся з вами, та слова рідного ніколи не віддам». Організатором даного свята була бібліотекар  Л. В. Рокецька.
Учасниками заходу були учні 5-9 класів Носівської ЗОШ. На святі були присутні наші односельці.
Хочеться щоб від сьогоднішнього дня залишалося у наших серцях не одна краплина любові до рідної мов, щоб ми  завжди пам’ятали про те багатство, яке є у кожному з нас і багатство це – наша рідна мова.
                                                                              Л. Я. Рокецька

понеділок, 11 листопада 2013 р.


З Днем української писемності та мови.

Одна вона у нас така – уся співуча і дзвінка.
Уся плакуча і гримуча, хоч без лаврового вінка.

                                                 (Тарас Шевченко)

Мова – це найбільший скарб будь-якого народу.
Мова – це серце нації і канва на якій людина вишиває узори свого буття.
Мова – це особистість, вона має обличчя, свій характер, темперамент, свою культуру, мораль, честь і гідність, своє минуле і майбутнє.
Мова – це невичерпна духовна скарбниця, до якої народ безперервно докладає свій досвід, розум і почуття.
Для того, щоб розширити і поглибити знання про мову, показати її багатство, мелодійність та красу 5 листопада 2013 р. в районній бібліотеці відбулося свято рідної мови під назвою «Мова моя калинова», організатором якого була бібліотекар читального залу районної бібліотеки для дітей Н. В. Щур.
Перш за все хотілося б подякувати вам, дорогі діти, які приймали участь, а саме: Маркович Юлі, Загородній Анастасії і Оксані, Залуцьким Степану, Діані, Ірі, Пришляку Тарасу і Степану, Баглай Вікторії і Соломії, Гонсьор Тарасу, Ливак Сніжанні та Колодницькій Аллі за те, що ви так гарно підготувалися до цього свята.
І хотілося б, щоб від сьогоднішнього дня у наших серцях залишилася не одна краплина любові до рідної мови, щоб ми завжди пам'ятали, про те багатство, яке є у кожного з нас, і багатство це - наша рідна мова.

середа, 6 листопада 2013 р.


Є мова - є майбутнє


Напередодні святкування Дня української писемності та мови, а також в честь  вшанування пам’яті українського літописця Нестора - послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мифодія  5 листопада 2013 року в Підгаєцькій районній бібліотеці для дорослих відбулося засідання круглого столу під назвою «Є мова - є майбутнє». Бібліотекар дорослого абонементу О. Б. Лотоцька організувала захід та закцентувала увагу запрошених та присутніх у важливій ролі української мови  у консолідації в суспільстві. 
З нагоди цього свята учасники гуртка «Спадщина» дитячої районної бібліотеки виступили з святковою програмою.
Мета цього заходу – утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання шанобливого ставлення до історії, культури і традицій українського народу.

На засіданні круглого столу були розглянуті  такі питання:
-         З історії української писемності та мови;
-         Проблема побутування та поширення української писемності та мови;
-         Проблема української мови у школі;
-         Чистота української мови, боротьба за її утвердження в державі.
Під час обговорення йшлося про проблеми та здобутки книговидання, важливість та необхідність читання і становище української мови у сучасному суспільстві.
У ході дискусії йшлося про мовні факти правової  та неофіційної дискримінації української мови. Учасники засідання торкнулися питання суспільної свідомості, закцентували увагу на маніпулятивній діяльності ЗМІ в контексті мовного питання та реакції суспільства на нинішню мовну ситуацію в нашій державі.
В обговоренні про ситуацію української писемності та мови в Україні взяли участь: директор Підгаєцького історико-краєзнавчого музею - Б. І. Манюк, місцевий краєзнавець – С. Г. Колодницький , вчитель української мови та літератури Підгаєцької ЗОШ I-III ст. – Г. Я. Легка, а також були присутні начальник відділу культури і туризму О. О. Гайва,  місцева влада, студенти Галицького медичного коледжу, працівники сільських бібліотек-філій району та місцеві жителі. 
Тож сподіваємося, що наш захід проведений не даремно і слова великого Кобзаря Т. Г. Шевченка: «Хто рідну мову забуває, той у грудях не серденько, а камінь має…» торкнуться душі кожного українця.

ПОШУК ІНФОРМАЦІЇ В ІНТЕРНЕТІ

30.10.2013р. в Новосілківській бібліотеці-філії відбувся навчальний тренінг для групи малозабезпечених і багатодітних сімей. Учасники тренінгу пройшли навчання за темою: "Пошук інформації в Інтернеті". Організатором даного заходу була зав. бібліотекою М. Я. Дець.

Метою тренінгу було ознайомити читачів з пошуковими системами Інтернету та навчити знаходити потрібну інформацію за допомогою пошукових систем.  

Пошук інформації — одне із завдань, яке найчастіше доводиться вирішувати будь-якому користувачу Інтернету. Але знайти у великій кількості сайтів і веб-сторінок необхідну і точну інформацію та потрібні ресурси — дуже непросто.

Завдяки даному тренінгу користувачі навчилися використовувати різні способи пошуку інформації, правильно формулювати запити й критично оцінювати знайдену інформацію.

 

пʼятниця, 1 листопада 2013 р.


Творче сузір’я Підгаєччини

Підгаєцька районна бібліотека для дорослих завдяки Б. І. Манюку - директору Підгаєцького історико-краєзнавчогго музею продовжує цикл презентацій під назвою «Творче сузір’я Підгаєччини».
31 жовтня 2013 року відбулася презентація творчості поетеси Ольги Павлівни Давосир і презентація творчих робіт Ольги Миколаївни Карої.
Бібліотекар читального залу Т. І. Нагловач ознайомила присутніх з короткою біографією творчих авторів.
Для багатьох підгайчан Ольга Давосир відома як педагог Бронгалівської школи I - II ступенів та завдяки презентації ми дізналися про неї, як про автора прекрасних, милозвучних поезій. ЇЇ власний творчий доробок налічує сотні віршів. Прослуховуючи прекрасні рядки поетеси ми відчули духовну красу її душі, доброту її серця та любов до ближнього. Адже рядки її поезії проникнуті любовю до рідного краю, відчуттям патріотизму. Духовна поезія теж займає дуже важливе місце у її творчості. Читаючи вірші на цю тематику кожен з нас і сам задумується над своїм прожитим відрізком життя та аналізує свої добрі і погані вчинки.
На згадку про цю зустріч пані Оля подарувала бібліотеці свою збірочку під назвою «Роби добро». Думаємо її твори зацікавлять багатьох, тож запрошуємо завітати до нас в бібліотеку, щоб ознайомитись з ними.
Не менш цікавою була презентація творчих робіт Ольги Карої. З початку відкриття художньої школи народних ремесел, ініціаторами створення якої була мистецька родина Карих, пані Ольга працює викладачем декоративного розпису.
Завдяки добре поставленій роботі, професійному підходу до навчання дітей про Підгаєцьку школу народних ремесел знають не лише у Тернопільській області , а й далеко за її межами. Учні школи беруть активну участь в обласних, всеукраїнських, міжрегіональних  виставках та конкурсах. Вони є постійними учасниками і призерами міжнародних виставок в таких країнах як: Індія, Македонія, Японія, Іран, Польща, Болгарія.
У 2000 - 2001 рр. учні стали дипломантами у всеукраїнській виставці присвяченій Тарасу Шевченку «Обнімімося ж брати мої». За підготовку учнів викладач декоративного розпису була нагороджена міністром культури Ю. Богуцьким грамотою і подякою. А також грамотою від міністра культури Б. Ступки.
Милувало око присутніх різнобарвність її картин. В них передано величну красоту її душі. Кожен член сімї Карих підтримують, надихають та розуміють один одного, що дуже важливо для творення картин. Ми переконані, що саме ця сім’я створена для мистецтва.
На презентації були присутні завідувач сектору з питань внутрішньої політики, зв’язків з засобами масової інформації та громадськістю І. В. Патра, керуючий справами районної ради – В. М. Мороз, начальник відділу культури і туризму - О. О. Гайва, наш краєзнавець – С. Г. Колодницький, викладач художньої обробки меблів - В. В. Федорчук, керівництво та працівники Підгаєцької ЦБС, а також  жителі населеного пункту.
Тож шановні Підгайчани, всіх кого цікавлять таланти нашого краю запрошуємо відвідувати презентації, які ще будуть проводитися у нашій бібліотеці.